1 דקות קריאה
פורונו ברשת - בדיקה האם המתבגר/ת שלי במצב מסוכן

עד כמה זה תופס חלק בחייו, ומה ההשפעות של זה הלאה.

קשה לי להאמין שנצליח כהורים לקבל תשובות כנות מול הילדים שלנו, לפעמים אולי עדיף לבקש עזרה ולגשת לסוג של יעוץ או אימון למתבגר 

קל להם יותר לשוחח על הנושאים הללו עם  גורם חיצוני ניטרלי.


מתבגרים ברשת, פורנו ברשת, סכנות ברשתפתחו עיניים 

אז הנה כמה נקודות שאני ממליצה לשים אליהן לב,

1. צפייה בפורנו על בסיס קבוע/ שבועי בגיל ההתבגרות בצורה שיטתית היא לא סבירה, איך נדע? רק אם נצליח לקיים אתם מערכת יחסים של אמון ופתיחות, מערכת יחסים שבה אנחנו משמעותיים עבורם, תאפשר לנו לסייע להם להבין שצפייה בפורנו לא מסייעת להם אלא פוגעת בהם.

2. חשוב שנבין האם הצפייה בפורנו שינתה את ההתייחסות של המתבגר/ת לבני המין השני?, כלומר האם ההבנה של המתבגר/ת את הסיטואציה, בפרשנות שלו הביאה אותו/ה לשינוי בהתייחסות שלו לזוגיות או ליחס לבן/ת המין הנשי.

3. לעתים, בני נוער מעדיפים לבלות מול המסך בצפייה בפורנו ולא לבלות בילוי פיזי עם חברים?, נורת אזהרה חשובה שצריך לשים לב אליה. מול המסך אין צורך להוכיח כלום, הם שולטים במצב, יחד עם זאת, הם עלולים להיפגע מהמסך כיוון שהפרשנות שלהם לסיטואציה במסך לא מתווכת.

4. הסלמה בשעות החשיפה לסרטי הפורנו - זה מאוד קשה לבקרה, שוב זה מחייב אותנו להיות בערנות מלאה 

5. צפייה בסרטי פורנו גורמת לאוננות בחלק מהמקרים, אוננות היא דבר טבעי בגיל הזה, שוב יש לוודא שזה לא הופך לנוהל של צפייה לצורך אוננות.

6. רגש - יותר נכון שחיקת רגשות - מתבגרים שצופים בסרטי פורנו לעתים מפסיקים להתרגש מדברים פשוטים. מנשיקה, ליטוף, ציפייה. הם מורגלים במסך למראות שלא קיימים במציאות, זה גורם לעתים לשחיקה של הרגש, סף הריגוש שלהם עולה. קשה לרגש אותם, זה משנה את ההתייחסות שלהם לזוגיות ואהבה.

7. מתבגרים לפעמים מגיעים למצב של חיים מול המסך וחיים במציאות, הם נמצאים מול המסך בדמות מסוימת ובמציאות בדמות אחרת. זה פוגע בהם בזהות שלהם את עצמם.

8. בושה/ הסתרה - ברוב המקרים הם מתביישים בזה, הם מעתיקים את הבושה הזו בחלק מהמקרים למציאות, זה פוגע בדימוי העצמי שלהם ובדימוי הגוף שלהם. מערכות אינטימיות הן לא בושה, הן לא סרט - ההבנה הזו חייבת להיות חלק מהפרשנות שלהם.

9. היסחפות - הם נסחפים בצפייה , לא מצליחים להתנתק , נתקעים בתוך המסך, זה מסקרן אותם ברמה לא סבירה/ סוג של התמכרות, מתחבר לשחיקת הרגש, זה כל הזמן מעלה את הרף של הריגוש.

10. פגיעה בדימוי העצמי שלהם כתוצאה מצפייה מוגזמת, עלולה לגרור אחריה תחושת אשם, אשמה באופן כללי 


כל אחת מהנקודות הללו צריכה להיות עבורכם איתות אזהרה.

גיל ההתבגרות מתחיל היום בגיל 8, גיל של נפרדות שבו הם רוצים להרגיש לבד. יחד עם  זאת , הם צריכים אותנו לידם כל הזמן.

הניגוד של בים הרצון לנפרדות לבין הצורך ביד חמה, תמיכה ומקום בטוח מקשה עליהם ומבלבל אותם. כדי לאפשר להם "מגרש ביתי" מוגן, מאפשר, מכיל, פתוח אנחנו חייבים להיות אתם ביחסים מיטביים , כאלו שיאפשרו לנו להיות משמעותיים עבורם בגיל הכי קריטי, הגיל בו מעוצבת אישיותם הבוגרת. 

אם חשובה לכם "טביעת האצבע" שלכם בהם, תפשילו שרוולים, שימו חיוך על הפנים, אוזניים פקוחות, הקשבה, סבלנות , חברות ונוכחות הורית מוגברת לתורך השגחה.

מוזמנים לקרוא גם את הבלוג הזה  בנושא פורנו ברשת 

וגם את זה  בנושא שמירה על עצמי ברשת 

צריכים מידע נוסף ? מוזמנים לכתוב לי פה למטה בתגובות או ישירות לנייד שלי